Religia – W każdej Mszy Świętej spotykamy zmartwychwstałego Jezusa

Religia

Kl. PP3a,PP3b,PP3c,PP3e                                                                                                           

Temat: W każdej Mszy Świętej spotykamy zmartwychwstałego Jezusa.

         Na początek lekcji  proszę, aby uczniowie ze wspomaganiem lub samodzielnie nakreślili znak krzyża i uczestniczyli w modlitwie: Ojcze nasz.

         Jako wprowadzenie do lekcji przypominamy sobie, że niedawno obchodziliśmy Święta Wielkanocne, że Pan Jezus powstał z grobu, że żyje i  jest z nami. Cieszymy się z tego, że Pan Jezus zmartwychwstał, ponieważ przez to otworzył nam drogę do nieba – jest to miejsce gdzie wszyscy są szczęśliwi.  Radujmy się więc i śpiewajmy radosne Alleluja! 

             Pan Jezus jest naszym przyjacielem, który pamięta o nas, kocha nas  i chce nas prowadzić bezpieczną drogą, abyśmy  na końcu tej drogi (tą drogą jest nasze życie) doszli do domu naszego Ojca w niebie. Pan Jezus przed odejściem do nieba obiecał, że nie zostawi nas samymi, że zostanie z uczniami aż do skończenia świata. Natomiast w czasie Ostatniej Wieczerzy w Wielki Czwartek ustanowił Eucharystię (Sakrament Komunii Świętej), który chrześcijanie przyjmują w czasie sprawowania Mszy Świętej na całym świecie aż do dnia dzisiejszego. 

Zadanie nr.1 

          Proszę, aby uczniowie wysłuchali opowiadania według fragmentu Ewangelii Św. Mt 26,26 – 28. A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bieżcie i jedzcie, to jest Ciało moje. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. 

           Należy tutaj wyjaśnić, że ustanowienie Sakramentu Eucharystii (Komunii Świętej) polegało na tym, że Pan Jezus przemienił chleb w Swoje Ciało, a wino w Swoją Krew. Dał też uczniom nakaz: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Są to słowa, które wypowiedział do Apostołów i  ich następców (czyli biskupów i kapłanów), aby to co uczynił Pan Jezus na Ostatniej Wieczerzy oni czynili, czyli odprawiali Mszę świętą i dawali ludziom Boży Chleb (Komunię Świętą).   

Rysunek nr.1 – ustanowienie Eucharystii

C:\Users\Admin\Pictures\Phone\DCIM\Camera\20200330_113540.jpg

My, chrześcijanie spotykamy się razem na modlitwie, w Kościele (rysunek nr.2) na Mszy Świętej.

           Chcemy przychodzić do Kościoła i pamiętamy o tym, że jeśli mamy czyste serca to spotykamy zmartwychwstałego Pana Jezusa w Komunii Świętej, dziękujemy Jezusowi za to, że o nas pamięta i żyje wśród nas.  Warto tu wyjaśnić, że w domu podczas śniadania i kolacji spożywamy zwykły chleb (rysunek nr.3), natomiast w czasie Mszy Świętej spożywamy Boży Chleb: Komunię Świętą  (rzeczywiste ciało Pana Jezusa – rysunek nr.4).

C:\Users\Admin\Pictures\Phone\DCIM\Camera\20200330_112919.jpg

C:\Users\Admin\Pictures\Phone\DCIM\Camera\20200330_114359.jpg

Zadanie nr.2  Proszę, aby uczniowie samodzielnie lub ze wspomaganiem rodziców lub opiekunów pokolorowali jeden z wybranych rysunków podanych na lekcji.

          Na zakończenie lekcji samodzielnie lub ze wspomaganiem kreślimy znak krzyża i uczestniczymy w modlitwie: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

Bogusław Czarny

Udostępnij:

Kategorie

kwiecień 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930